PRZEBARWIENIA – warto wiedzieć

Przebarwienia to zmiany w zabarwieniu skóry, które mogą występować na różnych obszarach ciała. Mogą być wywołane przez wiele czynników. Przebarwienia mogą mieć różny kolor i kształt, w zależności od ich przyczyny i lokalizacji.

MECHANIZM POWSTAWANIA 

Przebarwienia skórne powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się melaniny – barwnika – w określonych obszarach skóry. Melanina jest produkowana przez komórki zwane melanocytami i jest odpowiedzialna za nadanie skórze jej naturalnego koloru. Nadmierna ekspozycja na słońce, zmiany hormonalne, urazy skóry, niektóre leki, reakcje alergiczne lub niektóre choroby skórne mogą prowadzić do zaburzeń w produkcji melaniny, co skutkuje powstaniem przebarwień. Dodatkowo, proces starzenia się skóry także może przyczyniać się do powstawania przebarwień poprzez zmniejszenie zdolności skóry do równomiernego rozkładania melaniny.

JAK ZAPOBIEGAĆ POWSTAWANIU PRZEBARWIEŃ? 

1. Ochrona przeciwsłoneczna

 Regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF może pomóc chronić skórę przed szkodliwym promieniowanie UV, co może przyczynić się do powstawania przebarwień.

2. Unikanie nadmiernego słońca

Staraj się ograniczyć czas spędzany na słońcu, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia.

3. Noszenie odzieży ochronnej

Gdy jesteś na słońcu, noszenie odzieży ochronnej, takiej jak kapelusz, koszula z długim rękawem i okulary przeciwsłoneczne, może dodatkowo chronić skórę przed promieniowaniem UV.

4. Unikanie urazów skóry

Staraj się unikać urazów skóry, które mogą prowadzić do powstawania blizn i przebarwień. Chronić skórę podczas aktywności fizycznej, używać odpowiedniego sprzętu ochronnego.

5. Regularna pielęgnacja skóry

Stosuj nawilżające kremy i produkty do pielęgnacji skóry, które zawierają również składniki wyrównujące koloryt. Pomoże to zmniejszyć ryzyko powstawania przebarwień oraz rozjaśnić już istniejące.

6. Unikanie drażniących substancji 

Unikaj stosowania produktów chemicznych, które mogą podrażniać skórę i prowadzić do powstawania przebarwień. Jeśli masz skłonność do reakcji alergicznych, wybieraj produkty o łagodnym składzie.

Regularna opieka nad skórą i świadome unikanie czynników, które mogą prowadzić do powstawania przebarwień, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej i równomiernie zabarwionej skóry. Jednak w przypadku istniejących przebarwień lub wątpliwości warto skonsultować się z kosmetologiem.

ZABIEGI NA PRZEBARWIENIA 

Zabiegi z użyciem światła pulsującego (IPL):

IPL wykorzystuje impulsy światła o różnych długościach fal, aby zniszczyć nadmiernie napigmentowane komórki skóry. Określony chromofor (w przypadku przebarwień jest to melanina) pochłania energię świetlną, następnie jest niszczony bez ingerencji w pobliskie tkanki.

Peelingi chemiczne: 

Wykorzystuje sie w nich specjalnie dobrane substancje chemiczne, takie jak np.kwas glikolowy, kwas salicylowy i wiele innych aby złuszczyć górne warstwy skóry i zredukować przebarwienia.

Mikrodermabrazja: Ten zabieg polega na mechanicznym złuszczaniu górnych warstw skóry za pomocą diamentowych głowic. Pomaga to w złuszczeniu nadmiernie napigmentowanych komórek skóry i poprawie jej tekstury.

O Autorze