Jak dbać o skórę w domu? Porady od kosmetologa z salonu kosmetycznego Coco-Time Wrocław.

Ogromnie cieszy nas, że coraz więcej pań i panów decyduje się na serię zabiegów kosmetycznych aby zadbać o dobry wygląd i komfort swojej skóry. Warto jednak zaznaczyć, że pomiędzy wizytami w salonie niezwykle ważna jest codzienna, prawidłowa pielęgnacja domowa. Nasi kosmetolodzy przygotowali dla Was kilka cennych wskazówek, co robić aby jak najdłużej utrzymać skórę w doskonałej kondycji.

Podstawa to prawidłowe oczyszczanie skóry.

Skórę należy oczyszczać bezwzględnie rano i wieczorem (nawet jeżeli nie stosujesz kosmetyków kolorowych). Preparaty powinny być dobrane odpowiednio do rodzaju cery, oraz potrzeb skóry spowodowanych na przykład czynnikami zewnętrznymi. Nie dla wszystkich oczywiste jest, że do twarzy stosujemy oddzielny ręcznik niż do reszty ciała. Warto nadmienić, że nie wolno mocno podcierać skóry a jedynie delikatnie ją osuszyć.

Po każdym kontakcie skóry z wodą należy zastosować tonik. Przypominamy, że nie jest to preparat myjący ale przywracający odpowiednie pH skóry, dzięki któremu chronimy ją przed bakteriami i pomagamy zachować równowagę mikrobiologiczną. Dodatkowo przy odpowiednim pH składniki aktywne zawarte w serum czy kremach są zdecydowanie lepiej wchłaniane.

Powinno się regularnie stosować preparaty złuszczające (minimum raz w miesiącu). Warto zaznaczyć, że peeling należy dobrać odpowiednio do kondycji skóry. Jeżeli nie wiesz jaki produkt zastosować zawsze możesz zapytać o poradę swojego kosmetologa.

Skóra twarzy po peelingu jest zdecydowanie bardziej miękka i wygładzona co sprawia, że wygląda bardziej świeżo i promiennie. Produkt pomaga oczyścić pory, usunąć zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Po peelingu skóra jest w stanie lepiej wchłonąć składniki aktywne zastosowane w późniejszych preparatach pielęgnacyjnych.  

Masaż twarzy, szyi i dekoltu – relaks dla Twoich mięśni.

Podczas codziennej aplikacji kosmetyków typu serum czy krem warto pamiętać aby rozprowadzić je ruchami okrężnymi, liftującymi (ku górze). Preparaty do twarzy powinny być stosowane również na szyję i dekolt.

Krótki automasaż nie tylko usprawni wchłanianie kosmetyków ale również wpłynie pozytywnie na pobudzenie krążenia krwi i limfy, dzięki czemu pozbędziesz się obrzęków a Twoja twarz zyska promienny wygląd. Automasaż to również ulga dla Twoich mięśni, które intensywnie pracują podczas każdego uśmiechu, płaczu, grymasu, napięcia, przyczyniając się przy tym do powstawania zmarszczek. Nie musisz poświęcać dużej ilości czasu,  bardziej istotne jest zastosowanie regularności w wykonywaniu masażu.

Zwróć uwagę na wrażliwą okolicę oczu.

Skóra wokół oczu jest bardziej cienka i delikatna w porównaniu z resztą twarzy. Charakteryzuje ją dodatkowo słabszy system podporowy, praktycznie brak podściółki tłuszczowej oraz mniej intensywne krążenie krwi i limfy. Wszystko to sprawia, że skóra w tej okolicy jest zdecydowanie mniej nawilżona, bardziej podatna na alergie oraz występowanie cieni i obrzęków.

W pielęgnacji skóry wokół oczu warto stosować preparaty specjalnie do tego przeznaczone. Na etapie demakijażu należy pamiętać aby nie trzeć nadmiernie skóry przyczyniając się do jej rozciągania. Stosując krem należy wklepywać go w delikatny sposób, najlepiej opuszkami palców. Warto również chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Chroń skórę przed promieniowaniem UV.

Pomimo niewątpliwie wielu zalet przebywania na słońcu, należy pamiętać, że bardzo intensywnie wpływa ono na przyspieszenie procesu starzenia skóry (fotoaging). Niestety, promieniowanie UV uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe przez co skóra staje się sucha, szorstka i pogrubiała. W konsekwencji prowadzi to do powstania zmarszczek. Dodatkowo ekspozycja na słońce osłabia naczynia krwionośne, oraz może doprowadzić do pojawienia się przebarwień posłonecznych, które niekorzystnie wpływają na estetykę twarzy.

Pamiętaj aby bezwzględnie korzystać z kremów z filtrami UV przez cały rok. Nasza skóra narażona jest na działanie promieni UVB.. Dają one o sobie znać szczególnie w okresie letnim i są odpowiedzialne za opaleniznę, poparzenia, reakcje alergiczne. Działają na nas również promienie UVA- emitowane nawet w pochmurne dni. W większości to one są odpowiedzialne za zaburzenia pigmentacji i fotostarzenie skóry.

Pamiętaj aby w okresie letnim nakładać krem z filtrem kilka razy dziennie. Niestety wysokie temperatury wpływają na pocenie się, przez co produkt szybko ‘spływa’ ze skóry i wymaga ponownej aplikacji. Należy też pamiętać, że w przypadku kremu z filtrem nałożona warstwa powinna być zawsze grubsza niż w przypadku zastosowania normalnego kremu pielęgnacyjnego.

Musisz wiedzieć, że korzystając z solarium narażamy skórę na działanie promieni UV. Warto  zastanowić się czy lista negatywnych następstw nie jest warta zaprzestania stosowania tej metody opalania skóry.

Zdrowe nawyki to zdrowa skóra!

W ciągu dnia postaraj się nie dotykać twarzy jeżeli nie ma takiej potrzeby. Ważne jest aby nie wyciskać/ zdrapywać zmian skórnych. W łatwy sposób możemy doprowadzić do powstania stanu zapalnego i rozprzestrzeniania zmian na resztę twarzy.

Pamiętaj, że to co jesz ma ogromny wpływ na stan Twojej skóry. Warto zadbać o zbilansowaną, zdrową dietę oraz dostarczanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Dodatkowo uprawianie sportu i odpowiednia ilość snu również pozytywnie wpłyną na kondycję skóry. Jeżeli już o śnie mowa, pamiętaj, że poszewka na poduszkę powinna być zmieniana przynajmniej raz w tygodniu. Ważne jest też, że położenie się bez zmycia makijażu to jeden z większych ‘grzechów’ w pielęgnacji skóry.

Mamy nadzieję, że nasze porady odnośnie pielęgnacji pomogły Ci usystematyzować wiedzę na temat pielęgnacji skóry w domu. Jeżeli masz dodatkowe pytania to chętnie odpowiemy na nie w trakcie bezpłatnej konsultacji w naszym salonie. W Coco- Time Wrocław, pracujemy na włoskiej marce Eldan Cosmetics. Produkty można zakupić również w wersji detalicznej i z powodzeniem stosować w przerwach pomiędzy zabiegami, intensyfikując i przedłużając tym samym ich pozytywne efekty.

O Autorze