trądzik

Trądzik – problem nastolatków.

Czym jest trądzik pospolity?

Krostki, trądzik, zaskórniki, świecenie skóry…, czyli pierwsza wizyta nastolatka w gabinecie kosmetologicznym. Przeczytaj artykuł naszej kosmetolog- Pani Julii i dowiedz się jak możemy pomóc Ci z tym problemem w salonie kosmetycznym Coco-Time Wrocław.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest jedną z najstarszych i najczęściej występujących chorób skóry. Dermatoza występowała już u starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Dotyczy 80-100% populacji w różnym wieku. Rozpoczyna się głównie w okresie dojrzewania- najwięcej zachorowań przypada na 14-17 r.ż. u kobiet i 16-19 r.ż. u mężczyzn.

Najczęściej trądzik pospolity występuje w postaci łagodnej, jednak u 15% przypadków chorych obserwuje się postacie ciężkie. Zazwyczaj trądzik pospolity ustępuje po zakończeniu okresu dojrzewania, jednak coraz częściej jest spotykany u osób w wieku dojrzałym, tzw. trądzik późny. Trądzik pospolity jest chorobą wieloczynnikową. Mamy wpływ na przebieg choroby poprzez pielęgnację kosmetyczną skóry, odpowiednią dietę oraz unikanie nadmiernego stresu.

Czym jest sebum w przypadku trądziku?

Pamiętaj, że sebum pełni ważne znaczenie dla skóry. Stanowi element bariery hydro-lipidowej naskórka, transportuje witaminę E na powierzchnię skóry oraz uczestniczy w lokalnej regulacji stężenia androgenów w skórze i usuwaniu szkodliwych substancji. Wraz z potem, łój tworzy na powierzchni skóry cienką warstwę o odczynie kwaśnym (pH 5,5), który hamuje rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów.

Współpraca kosmetolog i nastolatek, kiedy leczymy trądzik.

Ogromne znaczenie ma wczesne podjęcie leczenia dermatologicznego. Uzupełnieniem terapii są zabiegi kosmetologiczne. Współpraca powoduje skrócenie czasu trwania choroby oraz zapobiega dalszemu rozwojowi choroby, a także zmniejsza ryzyko powstania blizn potrądzikowych. Dodatkowo zabiegi kosmetologiczne wpływają na zmniejszenie nasilenia trądziku pospolitego oraz złagodzenie negatywnych skutków leczenia dermatologicznego.

Popularne preparaty dermatologiczne mogą powodować pojawienie się nadmiernej wrażliwości, świądu, podrażnienia, przesuszenia lub zaczerwienienia skóry.

Zabiegi na trądzik w salonie kosmetycznym Coco-Time Wrocław.

W salonie kosmetycznym Coco-Time Wrocław, posiadamy bogatą ofertę skierowaną dla osób borykających się z trądzikiem. Do najpopularniejszych zabiegów, które wykonuję nastolatkom należą:

  • oczyszczanie manualne umożliwia oczyszczenie skóry z zmian zamkniętych
  • peeling kawitacyjny podczas zabiegu dochodzi do delikatnego złuszczania komórek warstwy rogowej, a także działa bakteriobójczo,
  • mikrodermabrazja- polega na mechanicznym złuszczaniu warstwy rogowej naskórka przy zastosowaniu materiału ścierającego z diamentu. Oczyszcza skórę z powierzchownych zaskórników oraz często stanowi przygotowanie skóry do kolejnych etapów zabiegu,
  • oxybrazja- w zabiegach wykorzystuje się działanie przeciwbakteryjne tlenu wobec bakterii odpowiedzialnej za powstawanie zmian. Podczas oksybrazji stosuje się 0,9% chlorek sodu i sprężony tlen. Dochodzi do delikatnego złuszczenia komórek warstwy rogowej skóry,
  • oczyszczanie wodorowe- w urządzenia stosuje się wodę przesyconą wodorem pod dużym ciśnieniem, co sprawia, że skóra zostaje oczyszczona z komórek warstwy rogowej oraz wydzieliny gruczołów łojowych. Wzmacnia układ odpornościowy skóry oraz redukuje stany zapalne,
  • IPLpolecany jest wyłącznie w przypadku odmian trądziku zapalnego. Zabieg opiera się na pochłanianiu światłą przez bakterie, dlatego zabieg działa bakteriobójczo. Dodatkowo dochodzi do zmniejszenia intensywności pracy gruczołów łojowych, obniżenie pH skóry, co tworzy warunki niesprzyjające rozwojowi bakterii,
  • laserowy peeling węglowy- polega na naświetlaniu promieniem laserowym skóry pokrytej specjalną maską węglową. Cząsteczki węgla pochłaniają światło lasera, co powoduje usunięcie zewnętrznych warstw naskórka. Podczas zabiegu dochodzi do ograniczenia liczebności bakterii, ograniczenia wydzielania gruczołów łojowych, zmniejszenia grubości warstwy rogowej naskórka, co przyczynia się zmniejszenia stanu zapalnego,
  • peeling chemiczny pHformuła- zawiera kwas pirogronowy, migdałowy, salicylowy oraz azeoglicynę. Połączenie kwasów wpływa na zmniejszenie przebarweń pozapalnych, działa przeciwbakteryjnie, ogranicza nadmierną produkcję sebum, zapobiega powstawaniu zaskórników oraz przeciwzapalnie.
  • mezoterapia mikroigłowa- urządzenia DrPen pobudza skórę do regeneracji, zmniejsza szerokość porów skóry, redukuje stan zapalny oraz spłyca blizny potrądzikowe. Dostarczony tlen, który działa negatywnie na bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku. Dodatkowo substancje zawarte w preparatach kosmetycznych wnikają głębiej, dzięki powstałym otworom,
  • terapia EstGen- produkty wpływają na wyciszenie zmian zapalanych, odbudowę bariery skórnej oraz rozjaśnienie przebarwień. Stanowi świetne połączenie z mikronakłuwaniem.
  • większość z powyższych zabiegów najczęściej łączę z metodami, które potęgują wykorzystanie składników aktywnych kosmetyków poprzez zwiększanie przepuszczalności naskórka, głównie infuzja tlenowa lub sonoforeza.

Usuń z nami trądzik i ciesz się piękną skórą !

Jak widzisz istnieje wiele rodzajów zabiegów, które podczas wizyty dobieram indywidualnie, na co duży wpływ ma liczba zmian trądzikowych na skórze, a także stosowane leczenie dermatologiczne. Najczęściej z problemem trądziku zgłaszają się do mnie nastolatkowie już w wieku 16 lat. Zazwyczaj rozpoczynam od zabiegu peelingu kawitacyjnego lub mikrodermabrazji połączonych z oczyszczaniem manualnym lub laserowego peelingu węglowego. Podczas zabiegu rozmawiamy o innych ważnych aspektach wpływających na stan skóry jak dieta i stosowane kosmetyki. W skuteczności zabiegów najważniejsza jest regularność powtarzania zabiegów oraz przestrzeganie pielęgnacji domowej, dzięki czemu unikniesz powstania niechcianych blizn.

Jeżeli po przeczytaniu artykułu nie wiesz, który zabieg wybrać lub chciałabyś dowiedzieć się, który zabieg jest odpowiedni dla Twojej skóry to polecam Wam skorzystanie z naszej darmowej porady kosmetologicznej. Jeżeli nie jesteś jeszcze pełnoletnia to zapraszamy na pierwszą wizytę z rodzicem lub pisemną zgodą (możliwość wysłania drogą mailową).

O Autorze